Menu Cafe Emilia Karolczak

Marek McMarron Motyka

data: 30 września 2022 (piątek)
godz.: 19.00
wstęp: 59 zł

 

Marek McCarron Motyka jest bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski, przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.
Artysta gra na wyjątkowej stalowej gitarze rezofonicznej z początków XX wieku stylami fingerpicking i bootleneck rodem z delty Mississippi, będąc jednym z niewielu gitarzystów posługujących się tymi technikami.
Marek Motyka mając 14 lat kupił pierwszą gitarę i jako młody człowiek wyjechał z Polski i utrzymywał się z grania na ulicy do 27 roku życia podróżując po całej Europie i ucząc się muzycznego warsztatu.

W roku 1999 powrócił do kraju z muzycznej wędrówki z jasno obraną artystyczną drogą.
W 2007 roku wystąpił po raz pierwszy na największym na świecie halowym festiwalu bluesowym Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.
Kolejnym krokiem jest wydana rok później pierwsza płyta „Makaron po śląsku”, która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym na Górnym Śląsku.
Konsekwencją jej wydania stało się ponowne zaproszenie w roku 2008 na dużą scenę Rawy Blues Festival i najważniejsze festiwale bluesowe w całej Polsce.
W 2009 roku Marek Motyka uhonorowany został zaszczytną nagrodą prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2009”.
W tym okresie TVP Telewizja Katowice zrealizowała trzy reportaże o życiu i artystycznej drodze Artysty.

Rok 2012 przyniósł osobiste zaproszenie Jurka Owsiaka na Woodstock Festiwal.

W 2022 roku płyta “Burns” zajęła 2 miejsce w ankiecie BLUES TOP 2021 czytelników czasopisma “Twój Blues” w kategorii “Płyta Roku”, Marek Motyka został “Wokalistą Roku” a zespół zajął miejsce 5 w kategorii “Zespół Roku”.

 

×
F
Cafe Emilia